Bilkav, sektördeki veri odaklı projeleri hedefleyen ve bünyesinde çok sayıda veri bilimi, büyük veri analitiği, yapay zeka ve büyük veri projesini barındıran eğitim, danışmanlık ve yazılım hizmetleri veren firmadır.

Firmamız 20 yıllık eğitim ve danışmanlık tecrübesi olan Doç. Dr. Şadi Evren ŞEKER tarafından gelişen ve artan gerekliliklere hizmet vermek için 2017 yılında kurulmuş ve bünyesinde alanında lider projelere imza atmıştır. Geçmiş ve mevcut proje ortaklıklarımızdan bazıları aşağıda sıralanmıştır.

 

Evam firması ile birlikte Turkcell için akan veri üzerinde veri analitiği yapabilen ve makine öğrenmesi algoritmalarını gerçekleyen akış modelleri geliştirilmesi projesi 2018 yılında başlamıştır ve halen devam etmektedir.

Doğu Anadolu Kalkınma ajansı ile birlikte üstün yetenekli çocuklar için yapay zeka eğitimi verildi.

Allianz Sigorta ile Veri bilimi ve Makine Öğrenmesi konularında ileri konuların tartışıldığı ve ayrıca SPSS Modeler üzerinden uygulamaların yapıldığı eğitim planlanmış ve kurumda verilmiştir.

ETS Tur ile firmamız arasında yapılan anlaşma gereği, ETS Tur’un otel, müşteri ve diğer veri varlıkları üzerinde çok boyutlu skorlama projesi 2018 mart ayında başlamış ve devam etmektedir.

NETAŞ ile Bilkav Eğitim Danışmanlık A.Ş. firmaları, veri bilimi ve finansal güvenlik konularında çalışmaya 2018 yılında başlamıştır.

( 2017 - Devam)

Akil YMM ile elektronik denetim sisteminin geliştirilmesi ve yapay zeka destekli veri bilimi projesinin analizi, tasarımı ve geliştirilmesi. Google cloud üzerinde Java Web projesi olarak geliştirilmeye devam etmektedir

EnkaSystems ile Enka inşaatın konusu olan depo yönetimi ve proje yönetimi yazılımlarına danışmanlık verilmesi. 2017’de başlaya proje devam etmektedir.

UTDallas’ta doktora sonrası araştırma projesi olarak başlayan ve sosyal ağlar üzerinde akan veri madenciliği amacıyla amerikan hava kuvvetlerinin finansal destek sağladığı proje, tamamlanmıştır.

LCWaikiki için C# ve MSSQL eğitimleri, bilişim personelinin işe alım süreçlerinin yönetimi ve mesleki yeterlilik testleri ve bilişim projeleri yönetim süreçleri ile ilgili danışmanlık, 2010 yılında tamamlanmıştır.

 

Ekol Lojistik ile, lojistik 4.0 kapsamında tamamen otomatize ve yapay zeka, veri bilimi destekli buyurukçu (prescriptive) analitik sisteminin geliştirilmesi. 2017 yılında başlayan proje devam etmektedir.

Elkon elektrik firması ile, gemi elektriği, gemi seyrü seferi ve otomatize gemi yönetim sistemleri, gemi tasarımını sağlayacak yapay zeka ve veri bilimi destekli projenin geliştirilmesi, 2017 yılında başlayan proje devam etmektedir.

Foriba, Fit Solutions firması ile mali tablolar üzerinde yapay zeka ve veri bilimi destekli bir projenin geliştirilmesi, 2017 yılında başlayan proje devam etmektedir.

Veri bilimi, yapay zeka ve veri madenciliği konuları ile ilgili olarak Rapid Miner aracı üzerinden proje geliştirme eğitim verilmiştir.

Vodafone Türkiye ile, veri bilimine giriş eğitimi, büyük veri ve Cassandra eğitimleri 2015- 2016 yılları içerisinde planlanmış ve tamamlanmıştır.

Uçtan uca, veri bilimine giriş eğitimi, 2017 yılında planlanan eğitim 2018 yılında 1 ay süreyle AlBaraka Türk Genel merkezinde, çok farklı departmanların katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Genel olarak Knime ve R üzerinden verilen eğitimde veri bilimine ve araçlarına giriş yapılarak bankacılık ve kurumsal problemlere yönelik örneklere öncelik verilmiştir.

Büyük veri ve Veri Bilimi teknolojileri kullanılarak, dış verileri ve şirket bilgilerini kullanarak akıllı bir tavsiye motoru (recommender engine) geliştirilmesi ve stratejik raporlama ve anlık karar alma ve reklam için kullanılması. Proje 2017 yılında tamamlanmıştır.

Mobil reklam platformları için büyük veri ve veri bilimi destekli olarak, kullanıcı davranış analizi ve reklam alternatifleri üzerinde iyileştirme (optimizasyon) ve tavsiye sisteminin geliştirilmesi. Proje 2017 yılında bitmiştir.

Klasik veri tabanı yönetim sistemlerine büyük veri özelliği kazandırılması ve dağıtık ön bellekleme, sorgu iyileştirme (query Optimization) ve büyük veri güvenlik protokollerinin tasarımı. Yıl: 2018

CNC makinelerin endüstri 4.0 ve nesnelerin interneti (IoT) çerçevesinde buyrukçu (prescriptive) karar verme süreçleri, iş sağlığı, ekonomi ve şirket itibarlarını en verimli şekilde iyileştirecek yapay zeka ve veri bilimi modellerinin geliştirilmesi.

http://remote.affiliatedcreditors.com/aci_web/images/ACI_logo%202018_2_small.png

Amerika’da kurulu olan ACI (Affiliated Creditors Inc.) ile müşteri analizi üzerine bir proje 2018 yılında başlamış ve devam etmektedir.

Trendyol firması ile, müşteriye göre özelleştirilmiş ürün tavsiye sistemi (recommendation engine) geliştirilmesi konusunda bir projeye 2018 yılında başlanmış ve halen devam etmektedir.

Aktif bank / Passolig projesi için müşteri şikayetlerini otomatik olarak kategorize eden ve bir müşterinin herhangi bir şikayeti gerçekleşmeden hangi konularda şikayeti olabileceğini öngören (predictive) bir sistem geliştirilmesi konusunda proje 2018 yılınca başlamış ve halen devam etmektedir.